prof. dr hab. inż. JANUSZ RACHOŃ, senator RP, rektor Politechniki Gdańskiej w latach 2002–2008 – Jacek Karnowski – Prezydent Miasta Sopotu

prof. dr hab. inż. JANUSZ RACHOŃ, senator RP, rektor Politechniki Gdańskiej w latach 2002–2008

prof. dr hab. inż. JANUSZ RACHOŃ, senator RP, rektor Politechniki Gdańskiej w latach 2002–2008

Nie trzeba przyjeżdżać do Sopotu na urlop z zagranicy, żeby z roku na rok odkrywać, jak to miasto pięknieje i dynamicznie się rozwija, zarówno na polu kultury, urbanistyki, jak i gospodarki. Natura ludzka każe jednak przywykać do tego co dobre i traktować z codzienną niedbałością. Dlatego cieszę się, gdy moi goście z kraju i z zagranicy po spacerze Monciakiem w stronę molo – wzdychają z zachwytu. Zdarza się, że pytają, na czym polega sukces tego miejsca w dobie nagminnego narzekania na kryzys. Moja odpowiedź jest krótka – Sopot to miasto, które jako jedno z pierwszych w Polsce zbudowało tzw. społeczeństwo obywatelskie. Jego mieszkańcy świadomie uczestniczą w wyborach, tak samorządowych, jak i parlamentarnych. Wrzucając głos do urny biorą na siebie nie tylko odpowiedzialność świadomego wspierania swego kandydata, ale i jednoczesnego rozliczania go z obietnic.

Widzę, że Jacek Karnowski jest człowiekiem z wizją, który myśli o swoim mieście strategicznie, w perspektywie dłuższej niż jedna kadencja, czy nawet jedno pokolenia. Dobitnie świadczą o tym sukcesy miasta. Rozumie również, że jakość życia społeczeństwa zależy od poziomu wykształcenia jego obywateli. Na wiele lat przed tym, jak Ministerstwo Edukacji Narodowej wprowadziło matematykę jako przedmiot obowiązkowy na maturze, prezydent Sopotu Jacek Karnowski włączył się w program Politechniki Gdańskiej, propagujący edukację matematyczną. Uczelnia i miasto podpisały porozumie, na mocy którego powstały w sopockich szkołach dodatkowe klasy matematyczno-fizyczne. Jacek Karnowski rozumie, że nieinwestowanie w edukację jest równoznaczne inwestowaniu w ignorancję.

W Sopocie nie sprawdza się przysłowie: „Nikt nie jest prorokiem we własnym kraju”. Sopot ma po prostu szczęście do dobrych włodarzy.

Podziel się
Opinią

Wypełnij poniżej formularz kontaktowyZgodnie z RODO zbieramy Państwa dane dla potrzeb realizacji usługi.