Wiesław Walendziak – Jacek Karnowski – Prezydent Miasta Sopotu

Wiesław Walendziak

Wiesław Walendziak

Weźmy historię prezydenta Sopotu Jacka Karnowskiego. Ten człowiek miał odwagę zorganizować na wielką skalę projekty w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego. Ożywił to miasto, zbudował je od nowa. Przecież zmiany w Sopocie widać gołym okiem. A wystarczyło jedno posądzenie osoby, której wiarygodności się w ogóle nie weryfikuje, i już uruchomiono przeciwko Karnowskiemu całą machinę państwa, a dla lokalnego prokuratora wartością samoistną stało się wtrącenie Karnowskiego do lochu. Ujawnia się przy tej okazji „układ” w składzie: Jacek Taylor, abp Gocłowski, Władysław Bartoszewski, Aleksander Hall i Jarosław Gowin, bo to ludzie, którzy stanęli w obronie Karnowskiego”.

W przypadku Karnowskiego mamy nie tylko posądzenie jednej osoby, ale także nagranie rozmowy prezydenta Sopotu z biznesmenem.

– „Gwoli prawdy mamy tylko fragmenty tej rozmowy i jej kopię, która mogła zostać zmanipulowana. Prawdę zapewne wyświetli sąd. A ja pytam: jak może być wykonywana ustawa o partnerstwie publiczno-prywatnym bez jakiegokolwiek kontaktu prezydentów miast z biznesem? CBA ma sprawdzać racjonalność każdego ekonomicznego przedsięwzięcia prezydenta miasta? Ja myślałem, że od tego są radni, w razie niejasności – urząd kontroli skarbowej, a dopiero na końcu CBA.

Gdy mamy kryzys, trzeba wzmacniać ludzi, którzy potrafią uruchomić inicjatywę ludzką. U nas zaś stawia się ich na celowniku. Natomiast ludzie, którzy nie robią nic, trwają spokojnie na swoich posadach. To potem nie dziwmy się, że przez ostatnich 20 lat nie udało nam się wybudować autostrad.

Kondycja klasy politycznej w Polsce jest dziś taka, że politycy robią to, czego oczekują od nich media. Tusk więc powiada, że Karnowskiego potępia. Szaleństwo trwa. W Polsce polityka jest sztuką wypowiadania słów, a nie sztuką rozwiązywania trapiących społeczeństwo problemów”.

w rozmowie z Agatą Nowakowską i Dominiką Wielowiejską opublikowaną w Gazecie Wyborczej 19 marca 2009 roku, w artykule „Dlaczego rzuciłem PiS” powiedział o Prezydencie Sopotu:

Podziel się
Opinią

Wypełnij poniżej formularz kontaktowyZgodnie z RODO zbieramy Państwa dane dla potrzeb realizacji usługi.