Sopot kulturalnie  w Armenii | Jacek Karnowski - Prezydent Miasta Sopotu

Sopot kulturalnie  w Armenii

Sopot kulturalnie  w Armenii

W obecności Pierwszej Damy RP Anny Komorowskiej oraz Pary Prezydenckiej Armenii: Serża i Rity Sarkisjan odbywało się we wtorek 7 października uroczyste otwarcie wystawy Teodora Axentowicza w Galerii Narodowej w Erewaniu. 

55 prac znakomitego malarza o międzynarodowej sławie, Polaka o ormiańskich korzeniach po raz pierwszy jest prezentowane w Armenii. 

To efekt współpracy Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie i Narodowej Galerii w Erewaniu, zainicjowanej przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. 

Dzięki temu sopocianie i goście mogli przez całe lato podziwiać w Sopocie prace Iwana Ajwazowskiego , genialnego ormiańskiego marynisty, na co dzień prezentowane w Erewaniu oraz prace Axentowicza. Od dzisiaj Axentowicz prezentowany jest w stolicy Armenii.

– To nie tylko niezwykłe i doniosłe wydarzenie kulturalne, ale także wspaniała promocja Polski i Sopotu – powiedział Jacek Karnowski, Prezydent Miasta Sopotu – To dla nas zaszczyt, że możemy być obecni w kraju o takiej bogatej historii i kulturze. 

To nie koniec współpracy Sopotu i Erewania na polu kultury.

 – W kwietniu przyszłego roku w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie będziemy mogli zobaczyć prace dyrektora Narodowej Galerii w Erewaniu Paravona Mirzoyana, a następne w Erewaniu prezentowane będą prace prof.Macieja Świeszewskiego, sopockiego artysty, którego rodzina ma korzenie ormiańskie – zapowiada Zbigniew Buski, dyrektor Państwowej Galerii sztuki w Sopocie.

W czasie rozmów z przedstawicielami merostwa w Erewaniu zrodził się także pomysł zaproszenia ormiańskich muzyków na festiwal Sopot Classsic w Operze Leśnej.  

Podziel się
Opinią

Wypełnij poniżej formularz kontaktowyZgodnie z RODO zbieramy Państwa dane dla potrzeb realizacji usługi.