Z wizytą we Lwowie | Jacek Karnowski - Prezydent Miasta Sopotu

Z wizytą we Lwowie

Z wizytą we Lwowie

Prezydent Miasta Sopotu Jacek Karnowski rozmawia we Lwowie o wystawie na otwarcie nowej siedziby PGS w Sopocie. Program wizyty we Lwowie, w dniach 10 – 13 marca 2009 jest bardzo napięty.

Głównym celem wizyty roboczej w stolicy Ukrainy są negocjacje i rozmowy z dyrektorem i wicedyrektorem Muzeum Narodowego we Lwowie Panem Igorem Kożanem i Panią Oksaną Biła na temat pozyskania dla Sopotu zbioru około 200 prac Iwana Trusza, najwybitniejszego ukraińskiego artysty przełomu XIX i XX wieku.
Wystawa prac tego artysty ma uświetnić otwarcie nowej siedziby Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie, jesienią br.

Rozmowy będą dotyczyć także możliwości organizacji w lwowskim Muzeum Narodowym, najbardziej prestiżowym miejscu wystawowym na Ukrainie prezentacji wystaw sopockich artystek – prof. Marii Targońskiej oraz Marii Kuczyńskiej.

Z kolei podczas spotkania z dyrektorem Lwowskiej Galerii Sztuki Borysem Woźnickim oraz z wicedyrektorem, głównym inwentaryzatorem i opiekunem polskich zbiorów Igorem Chomy poruszana będzie sprawa pozyskania w latach 2011-2012 do nowej siedziby PGS wystaw „150 arcydzieł malarstwa polskiego” oraz „Jacek Malczewski w zbiorach Lwowskiej Galerii Sztuki”.
W programie wizyty jest także spotkanie Prezydenta Sopotu z przedstawicielami władz Lwowa i omówienie możliwości współpracy obu miast w dziedzinie kultury, oświaty, sportu i wymiany młodzieży. W lwowskiej Galerii Sztuki w tym w Pałacu Potockich znajdują się bogate zbiory polskich mistrzów XIX wieku (Malczewski, Boznańska, Matejko, Wyczółkowski, Bacciarelli, Rodakowski, Brandt, Siemiradzki, Chełmoński, Gierymski, Fałat, Stanisławski, Ślewiński, Kossak, Mehoffer i wielu innych).

W związku z projektem Muzeum Miasta Sopotu „Polonia Sopocka”, planowana jest podczas wizyty kwerenda w Lwowskiej Bibliotece Naukowej im. Wasyla Stefanyka (dawne Ossolineum) trzech roczników „Copocka Gazetka Kąpielowa”, wydawanej przez Wiktora Kurelskiego; rocznik I- 1897, IV-1900, VI-1902.

Prezydent spotka się także z przedstawicielami Polonii Lwowskiej w celu omówienia możliwości współpracy oraz pomocy.

Podziel się
Opinią

Wypełnij poniżej formularz kontaktowyZgodnie z RODO zbieramy Państwa dane dla potrzeb realizacji usługi.