Mamy rower metropolitalny! | Jacek Karnowski - Prezydent Miasta Sopotu

Mamy rower metropolitalny!

Mamy rower metropolitalny!

26 marca 2019 r. Uroczysta inauguracja Systemu Roweru Metropolitalnego Mevo na Skwerze Kuracyjnym w Sopocie. Fot. Grzegorz Mehring.

Największy w Europie, a zarazem najnowocześniejszy system rowerów publicznych składających się w całości z rowerów wspomaganych elektrycznie wystartował. W 14 miastach i gminach Obszaru Metropolitalnego Gdańsk – Gdynia – Sopot można korzystać z 1224 rowerów, a wkrótce liczba ta wzrośnie do 4080! W inauguracji Systemu Roweru Metropolitalnego na Placu Kuracyjnym w Sopocie wzięli udział włodarze miast i gmin, współtworzących system.

– 4080 rowerów ze wspomaganiem elektrycznym to prawdziwie europejski sukces współpracy metropolitalnej – mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska, prezes Obszaru Metropolitalnego Gdańsk – Gdynia – Sopot. – Do tej pory to Madryt mógł się cieszyć największym systemem z rowerami elektrycznymi, mając ich nieco ponad 2000. W Barcelonie w tym roku cieszą się z rozbudowania systemu do 1000 rowerów elektrycznych. Jesteśmy dumni, że czwarta największa metropolia w Polsce będzie miała największy system rowerów ze wspomaganiem elektrycznym w całej Europie.

– Mevo jest najnowocześniejszym systemem w Polsce i Europie – komentował prezydent Sopotu Jacek Karnowski. – Przede wszystkim ze względu na to, że cała flota 4000 rowerów wyposażona jest w silnik elektryczny, wspomagający jazdę. Tyle ile włożymy siły w pedałowanie, drugie tyle silnik w rowerze nam doda. Oznacza to, że w garniturze, sukience czy na szpilkach będzie można dotrzeć do pracy bez większego zmęczenia. Pamiętajmy, że Gdańsk, Gdynia, Sopot to najbardziej górzyste tereny miejskie w Polsce. Dzięki rowerom Mevo dajemy zupełnie nową jakość transportu publicznego.

Wypożyczenie i zwrot roweru będzie proste i intuicyjne. Mevo można wypożyczyć przy użyciu aplikacji (skanując kod QR), karty zbliżeniowej (po dodaniu jej do konta użytkownika, przykładając do komputera pokładowego) lub kontaktując się z Biurem Obsługi Klienta. Rower oddajemy zamykając zamek O-Lock i tym samym blokując tylne koło roweru. Abonament miesięczny w ramach którego będziemy mogli korzystać z roweru 90 mi. dziennie kosztuje 10 zł, zaś roczny – 100 zł. Po przekroczeniu tego czasu opłata za każdą minutę wynosi 5 gr. Jeśli nie chcemy korzystać z opłat abonamentowych możemy korzystać z opłaty minutowej. Wyniesie ona 10 gr/1 min.

– To znakomita atrakcja, która wzbogaci także ofertę turystyczną obszaru Metropolii. Służyć będzie zarówno wczasowiczom, jak i na co dzień naszym mieszkańcom, o czym świadczą wykonane w fazie przygotowań testy. 98 proc. użytkowników wskazało, że będzie korzystało z Mevo – mówi Roman Kużel, burmistrz Władysławowa.

W 14 miastach i gminach regionu rozmieszczono 660 stacji rowerowych. Można na nich wypożyczyć i zwrócić rower bez dodatkowych opłat. Dzięki zastosowaniu systemu IV generacji istnieje też możliwość zwrotu roweru również poza punktami postoju. Naliczana jest wtedy dodatkowa opłata w wysokości 3 zł. Ważne, by zrobić to w obrębie strefy użytkowania (granice poszczególnych miast), by było to miejsce ogólnodostępne i by zwrócony rower nie zagrażał innym użytkownikom drogi, nie blokował przejścia ani przejazdu. Tak zwrócony rower może wypożyczyć inny użytkownik. Jeśli odprowadzi go na stację, otrzyma bonus – 2 złote doładowania konta.

– Mevo to realny dowód na funkcjonowanie metropolii na Pomorzu – mówi Mieczysław Gołuński, burmistrz Kartuz. – Miasta wspólnie wypracowały w drodze kompromisu jeden sposób działania systemu, jego rozwiązania i standardy wizualne dla rowerów i stacji, jeden system rozliczeń oraz przekazały zarządzanie systemem jednej instytucji – Biuru Metropolii. Mevo jest żywym przykładem, że wprowadzenie zharmonizowanego systemu transportu zbiorowego w Metropolii jest możliwe.

Z Mevo mogą korzystać mieszkańcy i turyści odwiedzający Gdańsk, Gdynię, Sopot, Tczew, Puck, Redę, Kartuzy, Sierakowice, Somonino, Stężycę, Władysławowo, Żukowo, Pruszcz Gdański i Rumię. Na początek do dyspozycji są 1224 rowery. Napęd wszystkich jest wspomagany elektrycznie – oznacza to, że silnik bierze na siebie tyle wysiłku, ile wkłada rowerzysta. To szczególnie wygodne przy ruszaniu i podjazdach pod górę.

– Roweru elektrycznego nie należy mylić ze skuterem. Tu wciąż aktywny udział rowerzysty jest niezbędny. Dzięki silnikowi elektrycznemu zwiększa się jednak zasięg jednośladu. Ci, którzy bez wysiłku na zwykłym rowerze pokonywali kilka kilometrów, teraz bez obaw mogą się wybrać na kilkunastokilometrową przejażdżkę. To znacznie wygodniejsze przy codziennych przejazdach – mówi Robert Lech, prezes Nextbike Polska.

Mevo to jeden z pierwszych w Polsce systemów rowerowych dostępnych przez cały rok. Docelowo system będzie składał się z 4080 rowerów. W okresie zimowym (grudzień-luty) liczba dostępnych rowerów będzie zmniejszona do 1224 sztuk.

Projekt współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020. Dofinansowanie ze środków unijnych wynosi 17 218 259 zł.

Podziel się
Opinią

Wypełnij poniżej formularz kontaktowyZgodnie z RODO zbieramy Państwa dane dla potrzeb realizacji usługi.