Ponad 6 mln zł na konkursy grantowe w 2019 r. | Jacek Karnowski - Prezydent Miasta Sopotu

Ponad 6 mln zł na konkursy grantowe w 2019 r.

Ponad 6 mln zł na konkursy grantowe w 2019 r.

Rozstrzygnięto pierwszy konkurs grantowy dla organizacji pozarządowych w Sopocie. W rozpoczynającym się 2019 roku miasto wesprze działania wielu stowarzyszeń i fundacji przekazując im ponad 6 mln złotych w dwóch konkursach. Najwięcej pieniędzy otrzymają twórcy kultury i organizatorzy wydarzeń sportowych. Na sport i kulturę przeznaczono niemal 2 mln złotych.

Konkurs grantowy dla organizacji pozarządowych w Sopocie jest organizowany co roku. Gmina Miasta Sopotu wspiera w ten sposób działania w zakresie ochrony zdrowia, profilaktyki i terapii uzależnień, pozostałych działań polityki społecznej, kultury i sztuki, upowszechniania kultury fizycznej i sportu, działalności na rzecz integracji cudzoziemców, edukacji, ekologii i ochrony środowiska. Największe dotacje otrzymają organizatorzy imprez sportowych i wydarzeń kulturalnych.

Kultura

Na zadania w zakresie kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i tradycji przeznaczono w 2019 roku łącznie 960 tysięcy złotych. W pierwszym konkursie komisja konkursowa przyznała organizacjom większość środków, tj. 943 tysiące złotych.

Część zadań, na które przyznawane są dotacje to zadania całoroczne. Przykładem jest dotacja dla Towarzystwa Przyjaciół Sopotu na projekt: „Prowadzenie Centrum Kultury dla mieszkańców Sopotu w zabytkowym Dworku Sierakowskich”. Spora część środków finansowych wesprze organizację dużych, cyklicznych wydarzeń kulturalnych, jak Sopot Film Festival, Open Source Art Festival, Międzynarodowy Festiwal Chóralny Mundus Cantat Sopot, Festiwal Teatru Dokumentalnego i Rezydencja Artystyczna Sopot Non – Fiction, Festiwal Literatury i Teatru BETWEEN.POMIĘDZY.

Sopot kultura sport granty organizacje pozarządowe twórcy kultury Koncert Muzyki Filmowej
16 lipca 2018 r. Sopot, tarasy Aqua Park. Koncert muzyki filmowej w ramach Sopot Film Festival. Fot. Jurek Bartkowski/Fotobank.PL/UMS

Nowymi zadaniami wspieranymi z puli przeznaczonej dla organizacji pozarządowych są Międzynarodowy Festiwal Teatrów Dziecięcych i Młodzieżowych ICTF oraz Festiwal Fotografii „W Ramach Sopotu”.

Upowszechnianie kultury fizycznej i sportu

Kluby i organizacje sportowe otrzymają dofinansowanie na 50 zadań realizowanych w 2019 roku. Całkowita kwota dotacji sięgnie niemal 1 mln złotych. Wsparcie otrzyma 25 organizacji i klubów sportowych popularyzujących sport i kulturę fizyczną. Będą to między innymi Sopocki Klub Lekkoatletyczny (Tyczka na Molo, Grand Prix Sopotu im. Janusza Sidły), MKS Ogniwo Sopot (szkolenia dzieci i młodzieży, turnieje krajowe i międzynarodowe) czy Sopocki Klub Żeglarski (szkolenie zawodników).

Sopot kultura sport granty organizacje pozarządowe twórcy kultury
25 sierpnia 2018 r. Sopot Wyścigi. Mecz rugby Ogniwo Sopot vs Pogoń Siedlce. Fot. Jurek Bartkowski/Fotobank.PL/UMS

Po raz pierwszy w zestawieniu pojawiła się fundacja Sport na Zdrowie, która realizować będzie zadanie Sport na Zdrowie – sekcja sportowa dla osób z niepełnosprawnością: sporty wodne. Na jego realizację fundacja otrzymała 21 950 zł. W ramach zadania przez 10 miesięcy Fundacja planuje realizację 160 godzin treningu dzieci i młodzież. Uczestnicy będą trenować żeglarstwo (łódki klasy Optymist i Open BIC, deski z żaglem, SUP-y) oraz uczestniczyć w treningach ogólnorozwojowych. Zajęcia odbywać się będą w terenie, na sali gimnastycznej i w basenie. Bezpośrednimi odbiorcami zadania są dzieci (co najmniej 20 osób) dotknięte niepełnosprawnością o różnym stopniu zaawansowania i rodzaju choroby (np. dzieci z niepełnosprawnością intelektualną, ruchową, metaboliczną, autyzmem) w przedziale wiekowym 6-18 lat mieszkające w Sopocie.

Dofinansowanie w 2019 roku otrzymają również takie inicjatywy jak wsparcie kobiet po mastektomii, wyjazdy rehabilitacyjne i integracyjne, pomoc w wychodzeniu z uzależnień, integracja seniorów, dogoterapia i wiele innych. Szczegółowe informacje dotyczące przyznanych dotacji w formie grantów, znajdują się na stronie internetowej: http://bip.sopot.pl/Article/get/id,18954.html

Podziel się
Opinią

Wypełnij poniżej formularz kontaktowyZgodnie z RODO zbieramy Państwa dane dla potrzeb realizacji usługi.