
Skrót przemówienia inauguracyjnego prezydenta Sopotu – 19 listopada 2018

Skrót przemówienia inauguracyjnego prezydenta Sopotu – 19 listopada 2018
– Jest mi szczególnie miło, że jest dzisiaj z nami Henryk Ledóchowski i Jan Kozłowski – moi poprzedni szefowie i nauczyciele oraz Barbara Pilarczyk, z którą wiele lat współpracowałem. Dziękuję także za obecność żołnierzom Armii Krajowej oraz mecenas Romanie Orlikowskiej-Wrońskiej, która ma ogromny wkład w walkę o demokratyczną Polskę.
Dziękuję także mojej Rodzinie, Żonie i Córce, które są na sali.
Chciałbym w naszym imieniu podziękować wszystkim mieszkańcom za wspaniałą frekwencję, rekordową w historii Sopotu i w Polsce. Sopocianie to bardzo obywatelskie społeczeństwo. Także frekwencja podczas Sopockiego Budżetu Obywatelskiego pokazała, że mieszkańcy są ludźmi, dla których warto ciężko pracować.
Gratuluję wszystkim radnym wyboru, niezależnie od opcji. Szczególnie tym, którzy powtórzyli swój sukces. Nowym radnym życzę wytrwałości, powodzenia i reelekcji.
Duże podziękowania chciałbym skierować do urzędników i pracowników komunalnych – gdyby nie ich ciężka codzienna praca, nie byłoby takiego rozwoju miasta.
Dziękuję za głosy oddane na Platformę Sopocian, głosy na Sopot solidarny, otwarty, przyjazny i europejski. Głosy na kampanię uczciwą, radosną, pozytywną, kampanię codziennych rozmów z mieszkańcami. Obiecuję, że będą one kontynuowane, najbliższe jeszcze w tym roku będą dotyczyły nowego budżetu miasta.
Naszym największym zadaniem będzie wspólne opracowanie nowej strategii Sopotu na lata 2020-2030/40. Kluczową kwestią w nowej strategii powinny być sprawy społeczne: likwidacja wszelkich wykluczeni, pomoc osobom niepełnosprawnym.
Chcemy, aby każdy w naszym domu Sopocie czuł się dobrze, dlatego pomoc drugiemu człowiekowi oraz budownictwo komunalne to będą priorytety naszej pracy.
W obszarze służby zdrowia najważniejsze będzie uruchomienie szpitala geriatrycznego – wierzę, że będzie symbolem nowoczesności.
Chcemy także bardziej otworzyć się na uzdrowisko i solankę – to nasze bogactwo, którego jeszcze do końca nie odkryliśmy.
W kulturze będziemy kontynuować kierunek obrany przez wiceprezydent Joannę Cichocką-Gulę. Będziemy dążyli do zwiększenia współuczestnictwa mieszkańców w kulturze, m.in.: przez rozwój domów sąsiedzkich oraz do promocji miasta poprzez kulturę.
Pomimo, że mamy czyste powietrze i dużo zieleni, będziemy kontynuować działania w obszarze ekologii. Chcemy zlikwidować niemal wszystkie piece węglowe, także w mieszkaniach komunalnych – będzie to jedno z głównych zadań wiceprezydenta Marcina Skwierawskiego.
Będziemy także kontynuować odtwarzanie szpalerów drzew wzdłuż sopockich ulic.
Dużym wyzwaniem będzie ograniczenie ruchu samochodowego, stworzenie przyjaznych standardów dla pieszych, rozwój inteligentnego transportu elektrycznego oraz interaktywnych platform komunikacyjnych.
Najważniejsza dla nas jest stałą troska o wysoką jakość życia w Sopocie – zdrowie, oświata i sport, głownie młodzieżowy i dostępny dla seniorów to ważne obszary nowej strategii.
W planowanym budżecie ważne miejsce zajmą wydatki inwestycyjne współfinansowane ze środków UE. Musimy z tej szansy skorzystać. Ale przy pracy nad nową strategią będziemy weryfikować, jakie inwestycje są dla mieszkańców kluczowe.
Kapitalne znaczenie ma budowa metropolii, którą rozpoczął Paweł Adamowicz.
Sopot nie jest samotną wyspą, trzeba współpracę kontynuować, aby mieszkańcom na co dzień żyło się lepiej. Liczę na współpracę ze wszystkimi radnymi.
Naszym hasłem niech będzie: Sopot naturalnie kulturalne miasto dla wszystkich.

Podziel się
Opinią
