Tekst przemówienia wygłoszonego podczas uroczystości pogrzebowych Prezydenta Miasta Gdańska Pawła Adamowicza | Jacek Karnowski - Prezydent Miasta Sopotu

Tekst przemówienia wygłoszonego podczas uroczystości pogrzebowych Prezydenta Miasta Gdańska Pawła Adamowicza

Tekst przemówienia wygłoszonego podczas uroczystości pogrzebowych Prezydenta Miasta Gdańska Pawła Adamowicza

Jacek Karnowski Paweł Adamowicz prezydent Sopotu prezydent Gdańska uroczystości pogrzebowe Bazylika Mariacka Gdańsk
19 stycznia 2019 r. Bazylika Mariacka w Gdańsku. Fot. Maciej Kosycarz / KFP

Droga Magdo, Antonino, Tereso, Drodzy Rodzice i Bracie Piotrze, Gdańszczanie i Przyjaciele

Drogi Pawle, Nasz Przyjacielu Kochany,

my prezydenci, burmistrzowie i radni polskich i europejskich miast oddajemy Tobie hołd, hołd dla tego wszystkiego co zrobiłeś nie tylko dla swojego ukochanego Gdańska, ale i dla naszych miast dzieląc się swoją wielką wiedzą samorządową  i doświadczeniem. Zawsze mogliśmy Pawle na Ciebie liczyć.

Chylimy czoła przed wielkim dziełem Twojego życia! Twoją walką o demokratyczną Polskę w latach 80 oraz realizacją wizji nowoczesnego, pięknego wielkiego, europejskiego Gdańska.

Ale teraz, w tych niezwykle trudnych dniach widzę, że najważniejsze co dla nas zrobiłeś to fakt, że zbudowałeś wspaniałą wspólnotę gdańszczan, Polaków i Europejczyków, których setki tysięcy, a nawet miliony Cię z nami żegnają!  Stworzyłeś z  nas rodzinę, w której jest miejsce dla każdego.

Ze swojego rodzinnego domu, z historii Gdańska, ze swojej głębokiej wiary chrześcijańskiej wyniosłeś bezwarunkową potrzebę miłości i  szacunku wszystkich ludzi, niezależnie od poglądów, koloru skóry, wyznania czy orientacji.

Ponownie rozsławiłeś Gdańsk w Europie, na świecie jako miasto wolności i solidarności, gościnne dla każdego. Zawsze gotowe pomagać słabszym i potrzebującym, Polakom na wschodzie, mieszkańcom innych miast doświadczonym kataklizmami, a szczególnie imigrantom i uchodźcom z ogarniętej wojną Syrii.

I takie miasta otwarte na potrzeby innych, pozbawione uprzedzeń i nienawiści, taką Polskę prawdziwie demokratyczną, europejską jak Twój Gdańsk, bez dzielenia na lepszych i gorszych Polaków – my – prezydenci polskich miast chcemy i obiecujemy dziś Tobie nasz Przyjacielu budować!

Pawle! Niech Twój duch miłości, wolności i solidarności, duch wielkiego Gdańska, pozostanie zawsze z nami!”

Podziel się
Opinią

Wypełnij poniżej formularz kontaktowyZgodnie z RODO zbieramy Państwa dane dla potrzeb realizacji usługi.